Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cu chianta de mana a mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cu chianta de mana a mostenirii

buna seara !se poate considera ca vanzarea cu chitanta de mana a mostenirii in termen de 6 luni de la deces s-a acceptat mostenirea ?si nu s-a prescris dreptul de a dezbate succesiunea si pentru teren arabil,plus casa vanduta? se poate merge la notar si se face succesiunea acum dupa 11 ani si s-ar plati amenda de 2%? ajutor astept raspusurile dvs
succesiunea se deschide prin moarte. indicat este ca, in termen de 6 luni sa se mearga la notar si sa faca dezbaterea succesiunii. dupa ce fiecare mostenitor accepta partea sa de mostenire, se poate cere iesirea din indiviziune si astfel, fiecare poate sa-si instraineze partea sa. daca toti doresc instrainarea bunurilor ce fac obiectul mostenirii, atunci nu mai este necesara iesirea din indiviziune. dezbaterea succesiunii se poate face si dupa scurgerea celor 6 luni de la moartea defunctului, dar taxele notariale sunt mai mari decat in cazul in care cereti dezbaterea succesiunii inauntrul celor 6 luni socotite de la data mortii persoanei care lasa mostenire.
se poate merge la notar acum in prezent sa se dezbata succesiunea dupa 11 ani?
acest act procedural nu este supus prescriptiei extinctive, stimate domn. puteti merge la notar cand doriti, chiar daca au trecut acei 11 ani.....................:)
am uitat sa precizez este vorba de mostenitor unic ,frate.nu exista acte pe respectiva casa ,doar pe teren arabil -titlu de proprietate pe numele decedatei atat !casa exista din anii1960.si s-a vandut cu chitanta de mana acum 11ani la cateva luni de la moartea surorii.ce se mai poate face ?
cine a vandut casa cu chitanta de mana dupa deces?