Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului

Buna ziua.O prietena urmeaza sa nasca pe la sfarsitul lunii martie.Intrebarea mea este cat timp va beneficia de prenatal 1 sau 2 ani? Este la a doua nastere,iar la primul copil a beneficiat de 2 ani,dar acum am inteles ca sa schimbat legea .Va multumesc foarte mult.
Prenatalul este concediul medical care se acorda inainte de nasterea copilului (maxim 84 zile). Dumneavoastra va referiti la concediul de cresterea copilului.
Prietena dumneavoastra poate opta intre 2 variante:
- 2 ani cu indemnizatie cuprinsa intre minim 600 si maxim 1200 lei;
- 1 an cu indemnizatie cuprinsa intre minim 600 si maxim 3400 lei.
Daca in primele 12 luni se intoarce la munca beneficiaza de stimulent de 500 lei/luna pana la data la care copilul implineste 2 ani.