avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... intarziere rate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

intarziere rate

buna ziua?as avea cateva nelamuriri.Anul trecut am luat de la banca (brd)un credit de nevoi personale in val de 10.000lei.am platit cateva luni ratele la termen dar dupa aia au scazut salariile si nu am mai achitat ratele la termen ci mai tarziu cu 20 dezile de la scadenta,dar le-am achitat.NU AM depasit niciodata cu 30 zile intarziere.Problema este ca in contract ,in sectiunea ''obiectul contractului''-este trecut ca garantie REALA MOBILIARA-veniturile salariale ale sotului meu si al meu deoarece eu sunt co-debitor.Ce inseamna asta?ce se poate intampla daca am avea intarzieri mai mari de 30 de zile?sau care sunt riscurile si in momentul de fata pt k rata restanta se retrage automat de pe cardul de salar al sotului meu?Aum sotul meu s-ar putea sa ramana fara loc de munca o perioada ,iar eu sunt pe maternitate.Ce ar trebui sa facem?Mentionez ca apartamentul unde locuim nu este pe numele nostru.va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:41, 28 Februarie 2011
incercati sa obtineti o perioada de gratie cat sa reveniti cu plata la zi a ratei, a penalizarilor, sau o reesalonare daca nu va permiteti rata lunara.
in cazul unei executari silite , va pot pune poprire pe salariu (1/3 )cand veti avea, fiecare dintre dvs

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rate neplatite integral seby78 seby78 buna ziua, am si eu o intrebare: am 2 credite de nevoi personale la care platesc ratele la 1/2 din valoarea lor; am primit de la banca o somatie ca am o ... (vezi toată discuția)
Intrebare despre banci- restabilire rata functie de veniturile actuale azael azael as vrea sa stiu daca exista o lege care sa stipuleze ca bancile ,sa nu poata sa iti i-a pentru plata ratei mai mult de 30% din veniturile familiei ? sau ceva ... (vezi toată discuția)
Dobanzi la un credit de nevoi personale lauriancului lauriancului Buna ziua,daca ma poate lamuri cineva multumesc anticipat: Mama mea in varsta de 69ani la acea data,a transformat un card de credit de la brd intr-un credit ... (vezi toată discuția)