Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ce pot face cu vecinul schizofrenic?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ce pot face cu vecinul schizofrenic?

buna ziua,
va rog sa ma indrumati: am un vecin bolnav de schizofrenie care deranjeaza toti locatarii din scara blocului in care locuiesc. omul face scandal (urla, se cearta singur), are o foarte mare mizerie in casa si lasa usa deschisa tot timpul. ca sa pot ajunge in casa trebuie sa alerg pe scari (nu am lift) pana la etajul 4 tinandu-mi respiratia si rugandu-ma sa nu imi iasa in fata. va rog sa intelegeti si faptul ca am o fetita de 14 ani care pleaca singura la scoala si trece prin fata usii lui.
ce demersuri trebuie sa intreprind sa putem scapa de acest calvar? nu poate fi internat intr-un ospiciu definitiv chiar daca nu are apartinatori? politia il ia si in cateva ore apare acasa. chiar trebuie sa raneasca sau sa omoare pe cineva sa se poata face ceva?
multumesc!
faceti plangere penala la Parchet , pe motiv ca tulbura linistea si ordinea publica si in aceeasi sesizare aratati si ca este un om bolnav. puteti sa apelati si la o institutie medicala abilitata.
va multumesc frumos!
Avand in vedere precizarile de ordin medical,o solutionare rapida poate fi obtinuta in situatia in care asociatia de proprietari prin presedintele de asociatie se implica si solicita sprijinul autoritatilor competente,respectiv serviciul specializat din primarie,
DSV
Mai ales in situatiile cu conotatie medicala,prin eventuala plangere adresata catre parchet, nu obtineti solutia catre care tindeti dvs
Incercati contactarea membrilor de familie a persoanei in cauza