Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vecin bolnav psihic, amenintari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vecin bolnav psihic, amenintari

ma numesc george 35 ani casatorit asteptam un bebeu locuiesc la tara. Ma confrunt cu o situatie cam nu stiu cum sa o numesc stresanta,sau grava .In sensul ca la 3 case de mine locuieste un schizofrenic in varsta de 27 de ani care ma tot ameninta ca ma omoara la toata lumea am fost la politie ridica din umeri au stat de vorba cu el nici nu i pasa de ei inca fiind si mai amenitator fata de mine dupa aceea politia mi aspus ca poate decat sa l interneze numai cand devine violent dar problema este ca se intoarce dupa 2 sptamani si tot circul se repeta nu stiu ce sa fac
Respectivul nu are familie cu care sa incercati sa discutati?
Daca respectivul va ameninta,aveti dreptul sa formulati plangere impotriva acestuia
parintii ii sant decedati mai are o sora care e la fel. iar cu plangerea nu stiu ce rezolv...
In conditiile in care persoana va ameninta cu moartea,ramane la latitudinea dv daca staruiti cu plangere la politie sau asteptati sa se materializeze amenintarea persoanei bolnave
george8135 a scris:

ma numesc george 35 ani casatorit asteptam un bebeu locuiesc la tara. Ma confrunt cu o situatie cam nu stiu cum sa o numesc stresanta,sau grava .In sensul ca la 3 case de mine locuieste un schizofrenic in varsta de 27 de ani care ma tot ameninta ca ma omoara la toata lumea am fost la politie ridica din umeri au stat de vorba cu el nici nu i pasa de ei inca fiind si mai amenitator fata de mine dupa aceea politia mi aspus ca poate decat sa l interneze numai cand devine violent dar problema este ca se intoarce dupa 2 sptamani si tot circul se repeta nu stiu ce sa fac

Sfatul meu: Plangere la Politia din comuna/sat, sa va dea nr de inregistrare la plangere, dupa care puteti incerca si la Ipj Judet ( daca constatati ca nu sau luat masurile necesare), nu este exclus sa faceti o sesizare la Parchetul din judet, Asistenta sociala.
NU va jucati cu astfel de persoane, intr-un moment de furie poate produce o catastrofa, mai bine luati masuri sa nu fie prea tarziu.

Sa va explic de ce:
Viata dvs. este in pericol in fiecare moment al zilei/nopti, o persoana cu aceste probleme (schizofrenie) este declarata iresponsabila, daca doamne fereste face un gest asupra dvs.
Ganditi-va ca aveti o sotie, viata ei este de asemenea in pericol ( i se pune pata si pe ea ) si cel mai important lucru a copilul dvs. care este pe ,,drum,,.

Declaratia Universala a Drepturilor Omului adoptata de Adunarea Generala a Organizatiei Natiunilor Unite la 10 de septembrie 1948.

Articolul 3
Orice fiinta umana are dreptul la viata, la libertate si la securitatea persoanei sale.

Este indeajuns sa invocati acest articol.

O seara buna.
multumesc pentru sfat am o intrebare daca fac tot ce spuneti dvoastra unde se va ajunge ce masuri se va lua...