Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ne dau afara!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ne dau afara!

Lucrez de 3 ani la un supermarket, azi sefii ne-au anuntat ca trebuie sa dea afara 7 dintre noi (suntem 20). Au zis ca ne dau 2 salarii sa ne semnam lichidarea ca daca nu oricum ne dau afara, ne gasesc ei motive. Sa accept sau sa nu semnez nimic , cum ar fii mai bine.? cum pot obtine macar somaj? Multumesc
1. Pentru somaj trebuie ca :
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile dvs
- sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.

2. Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor (art.55 lit.b C.mun.) sau prin demisie (art.79 C.mun.) exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu semnati nimic din care sa rezulte ca doriti demisia. Sa va dea ei afara daca vor. Poate asa chiar scapati...
Ok. am inteles, nu semnez nimic, eu deocamdata nu am fost "nominalizata". doar o colega a plecat ea, iar un coleg nu a vrut sa semneze si nu au avut ce-i face. Intrebarea e cine urmeaza, ce metode o sa aplice ptr. a ne da afara... noi de at. suntem intr-un incontinuu stresX-(, dar sa speram ca totul o sa se termine cu bine si sa ne bucuram de primavara.