Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... fundatia are voie sa vanda?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

fundatia are voie sa vanda?

buna ziua,

va rog frumos sa imi spuneti si mie daca o fundatie (ong) are voie sa vanda diverse produse. de exemplu, sa vanda mancare la restaurant.
va multumesc
Fundatia are un scop si obiective aferente, iar intrebarea este daca aceasta activitate corespunde capacitatii de folosinta a fundatiei, data de scop si obiective?!doar daca ar corespunde, ar putea fi desfasurata.
cred ca poate daca are acte pt asa ceva, plateste impozit 16 , asa stiu de la un vecin, personal nu ma pricep, invat si eu