Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fals in inscrisuri sub semnatura privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fals in inscrisuri sub semnatura privata

am fost mostenitoare de drept a unei suprafete arabile insa cineva mi l-a vindut in mod fraudulos folosindu-se de inscrisuri false privind identitatea sa. asta s-a intimplat in urma cu zece ani se mai poate faxce ceva?
faceti plangere la politie si in urma cercetarilor se va stabili data savarsirii infractiunii, si daca s-a prescris fapta .
Cand ati aflat de savarsirea faptei? Raspunderea penala se calculeaza de la data savarsirii faptei, dar daca obtineti de la Parchet dovada prescriptiei, falsul poate fi cercetat de instanta civila....
avvalentina, utilizator
dupa citi ani se prescrie fapta?
va multumesc
Chiar daca raspunderea penala s-a prescris, art. 184 c.p. civ si practica in materie va da posibilitatea cercetarii falsului prin orice mujloc de proba, de catre o instanta civila. Daca fapta s-a prescris, prin rezolutie se constata prescriptia si apoi mergeti pe civil. Fara dovada prescriptiei actiunea in civil e inadmisibila. Termenele de prescriptie difera in functie de faptele cercetate.Oricum e primul pas pe care trebuie sa-l faceti, Parchetul urmand sa se pronunte. Nu e totul pierdut, chiar daca au trecut 10 ani.Pentru actiunea in civil trebuia sa stiu data cand ati aflat de fals.....
avvalentina, utilizator
TERENUL S-A TRANZACTIONAT IN 2003.