Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua am o intrebare suntem 4 frati am facut sucesiunea pe partea mamei sau stabilit deja cotele dar nu sa facut partajul ce putem face
Daca va intelegeti , mergeti la un notar si faceti partajul pe cale amiabila, daca nu, unul din voi (cel interesat)solicitati instantei sa dispuna iesirea din indiviziune , impartirea bunului , atribuirea si calculul sultelor, in contradictoriu cu ceilalti frati . Aveti nevoie de un avocat la instanta.
Va puteti intelege, sens in care mergeti la norar si iesiti din indiviziune. Daca nu va puteti intelege puteti introduce la instanta o actiune de iesire din indiviziune. Aici se face o expertiza in care se propun loturile. Daca veti cadea de acord puteti face o tranzactie iar in caz de neantelegere instanta va repartiza loturile.
Simion Patrascu, Consilier juridic