Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic decedat - cum se numeste administratorul
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic decedat - cum se numeste administratorul

Asociatul unic a decedat, statutul are clauze de continuare cu mostenitorii, eu sunt sot supravietuitor, vin in concurs la mostenire cu fratii si parintii, si nu s-a dezbatut succesiunea inca.

Problema este ca sotul meu, asociatul unic, era si administrator la societate, iar acum toate bunurile societatii au fost preluate de fratii sai, care continua activitatea acesteia. Societatea insa nu are administrator, si nu stiu cum se procedeaza la numirea unuia, devreme ce partile sociale nu sunt distribuite succesorilor, noi avand doar cota dreptului de proprietate (cum se voteaza actualizarea actului constitutiv daca nu pot sa numar voturile? i parte sociala = un vot).

Ce pot sa fac sa opresc activitatea societatii pana voi putea sa imi valorific drepturile mostenite - asociatii pot micsora prin vanzare valoarea societatii?
Trebuie dezbatuta de urgenta succesiunea, pentru a se putea stabili cotele.
Cu certificatul de mostenitor se face transcrieirea partilor sociale la ORC si apoi convocati AGA pentru a se numi noul administrator.
Aveti grija la temenul de optiune succesorala de 6 luni.
Consultati un avocat.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat