Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre Registrul general de evidenta a salariatilor , ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre Registrul general de evidenta a salariatilor , art 4 si procedura din 2007

Deschid acest subiec pentru a afla parerile dvs in legatura cu data transmiterii registrului in format electronic la ITM in situatia in care un cim inceteaza.
HG 161/2006, art 4, alin (5) spune ca incetarea cim se transmite la ITM la data incetarii. Procedura din 2007, Cap III, lit c) vorbeste ca termenul corect este de 5 zile. In situatia data, care este parerea dvs privind termenul de transmitere. In practica, ca sa nu existe discutii, cred ca toata lumea transmite la data incetarii.
Multumesc frumos.

noiembriesm, utilizator
freeelis a scris:

Varianta modificarilor la Codul Muncii pentru care Guvernul si-asumat raspunderea o puteti gasi aici
www.avocatnet.ro/content/art...

Insa se pare ca la aceste modificari s-au acceptat anumite amendamente...

Multumesc f mult freeelis.
Buna seara!Este amendabil daca nu inregistrezi contractul ,in Revisal,,,cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat;.Adica eu am nevoie sa-l angajez pe data de 15,de exemplu,dar contractul il datez si il trimit pe revisal cu data de 14?
Va multumesc!
Este bine , daca transmiteti in data de 14, prin REVISAL, c.i.m. care are ca data de incepere a activitatii data de 15.
am un salariat la o firma care a plecat la 1 martie.Eu trebuie sa ii fac o adresa scrisa prin care il invit pe acesta sa isi ridice drepturile salariale care i-au mai ramas.Va rog un mic ajutor cum sa o concep, sa daca aveti un model de inspiratie v-as fii recunoscatoare.In cate zile este obligat sa vina pt ridicarea baniilor?
II puteti face o scrisoare recomnadata prin care ii explicati faptul ca mai are de ridicat o suma de ... lei reprezentand c/v ..... si ca este asteptata la sediul societatii in zilele ... , orele .... , pentru a ridica aceasta suma.
Daca nu se prezinta o puteti consemna la CEC pe numele salariatei acea suma de bani.