avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua

Am o intrebare. Am primit o citatie intr-un proces de divort ( binenteles al meu) in care e trecut faptul ca vina ne apartine amandoura , ca imi plateste pensie alimentara pt minor si imi cedeaza custodia.
Eu ce trebuie sa fac ca lucrurile sa mearga cat mai repede? trebuie sa depun ceva la judecatorie?
Am inteles ca in cazul partajului daca ne intelegem putem sa nu patim acea taxa de 3% in ce consta aceasta intelegere si unde se face?
Multumesc
sa depuneti intampinare prin care sa aratati ca sunteti de acord (daca sunteti) cu cele solicitate de reclamant indicand totodata si un martor care poate confirma ca numai poate fi continuata casnicia dvs, aratand si adresa pt a fi citat si sa va prezentati la termen.
pt partaj trebuie sa deschideti actiune de partaj bunuri comune dupa care la primul termen va prezentati cu o tranzactie cu privire la bunurile comune incheiat intre dvs si sot, solicitand instantei sa ia act de tranzactia intervenita!
Ati primit o citatie in care este trecut numarul de dosar si instanta la care se va judeca. La citatie este atasata actiunea de divort in care se precizeaza ce ati trecut ulterior:ca este vorba despre un proces de divort, ca sotul solicita sa se considere ca amandoi aveti o vina in desfacearea casatoriei, ca este de acord sa va plateasca pensie de intretinere si ca va cedeaza custodia minorului.
Daca procesul ramane sa se judece in continuare la judecatorie, va trebui sa depuneti intampinare in care sa aratati care este punctul dvs. de vedere fata de solicitarile sotului, sau sa sustineti verbal aceasta.
Daca vreti sa lucrurile sa se desfasoare mai repede, discutati cu sotul si, daca sunteti amandoi de acord va puteti prezenta la un mediator si in urma unei sedinte de mediere sa obtineti Acordul de mediere pe care sa il prezentati in instanta la primul termen.
Puteti proceda si altfel: la primul termen puteti solicita suspendarea litigiului in instanta pentru a apela la un mediator.
Prezentand in instanta Acordul de mediere, instanta va lua act de acord in ceea ce priveste: numele dupa casatorie, incredintarea minorului, contributia celuilalt parinte la intretinerea copilului, va incuviinta intelegerea dintre soti si va pronunta desfacerea casatoriei.
In ceea ce priveste partajul, la fel, se poate dezbate la mediator, situatie in care nu mai achitati taxa de 3% la valoare, ci un onorariu mai mic, stabilit prin negociere cu mediatorul-sau daca ati achitat-o, la cerere vi se va restitui, obtinand de asemenea Acordul de mediere pe care sa il prezentati in instanta.
La mediator ca si in instanta partajul poate fi un capat de cerere al cererii de divort, sau se poate judeca separat.
Mediatorii ii gasiti pe site-ul www.cmediere.ro, in sectiunea Tabelul mediatorilor. Cautati mediatorii din judetul / localitatea dvs si apelati la oricare din ei, la care va este mai usor, fiind mai aproape de dvs.
Exista un model de intampinare sau cum se procedeaza. Momentan nu imi permit un avocat care sa imi formuleze aceasta intampinare
Multumesc






partajul nu se poate face si in fata unui notar?
Daca aveti nevoie de un mediator accesati www.cmediere.ro, este adresa consiliului de mediere, unde gasiti tabloul mediatorilor autorizati structurat pe judete

Alte discuții în legătură

Divort la primarie sau notar daca avem copil minor? atraction atraction buna ziua,putem divorta la primarie sau notar daca avem copil?in momentul de fata copilul este cel care ne mai tine impreuna,oricum dupa 8 ani de casnicie nu ... (vezi toată discuția)
Divort cu minori si partaj luminitalenuta luminitalenuta buna ziua, am si eu o intrebare.am inaintat actiunea de divort iar luna viitoare ar trebui sa avem prima infatisare. am introdus actiune de divort simpla fara ... (vezi toată discuția)
Divort andreeapapava andreeapapava Buna.Ma numesc Andreea si pe 11.09.2010 m-am casatorit.Au aparut unele probleme si am hotarat de comun acord sa divortam.Am auzit multe variante,ca nu se poate ... (vezi toată discuția)