avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minori si partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minori si partaj

buna ziua, am si eu o intrebare.am inaintat actiunea de divort iar luna viitoare ar trebui sa avem prima infatisare. am introdus actiune de divort simpla fara partaj, initial sotul nu a fost de acord cu divortul. acum am ajuns la o intelegere privind divortul cat si partajul si custodia comnuna a fiicelor noastre( care vor ramane la mine si el se obliga sa le plateasca pensia alimentare). la prima infatisare putem spune ca ne-am inteles si asupra partajului si sa facem un inscris intre noi in fata judecatorului sau putem merge la un notar dupa ce se incheie divortul?
sau putem merge de la inceput sa divortam de comun acord la un notar si sa nu ne mai prezentam in instanta?
multumesc anticipat
Pana la prima zi de infatisare, partile fiind legal citate, reclamantul poate modifica actiunea introductiva de instanta , in conformitate cu art . 132 din Codul de procedura civila (in acest sens se va solicita partajarea bunurilor proprietate comuna, dobandite de catre soti, de la data casatoriei ).

Cererea completatoare va fi depusa in doua exemplare, va cuprinde descrierea imobilului , dar si pretuirea estimativa a acestuia , in vederea evaluarii taxei judiciare de timbru .

Poate fi perfectata o tranzactie sau poate fi incheiat un acord de mediere, instanta de judecata pronunand o hotarare de expedient, prin care consfinteste acordul de vointa al celor impricinati.


Taxa judiciara de timbru este restituita daca este depus un acord de mediere, in vederea solutionarii actiunii de partaj.


Succes.






la noi este vorba de un apartamet care este luat prin ipoteca bancara, care este pe numele sotului. am convenit de comun acord sa mi se restituie jumatate din ratele platite, nu am pretentii la apartament. de asemenea am convenit impartirea bunurilor mobile din apartament. imi pute-ti spune mai exact ce ar trebui sa scriu in acea cerere completatoare si cam cat ar fi taxa de timbru ( este vb de o suma de bani de 7000euro din valoarea ratelor platite pana acum)

m-am exprimat gresit, apartamentul este bun comun, amandoi suntem proprietari, doar contractul pt ipoteca este pe numele sotului
Ultima modificare: Vineri, 21 Septembrie 2012
gi-jane2, moderator
Interesati-va si la notar ( mergeti cu actul casei) cat v-ar costa partajul pt acel ap.
Mergeti si la un mediator sa intrebati cat va ia sa incheiati un acord.
In instanta veti plati 3% din valoarea bunului , nu raportat la pretentia dvs. Taxa se restituie la cerere doar incheiand un acord de mediere.
Daca tot ati introdus actiunea de divort in instanta va prezentati la primul termen de judecata si spuneti ca doriti divortul de comun acord. Referitor la partaj, dupa ce se pronunta divortul adresati-va unui notar in vederea unei tranzactii de partaj. Sau puteti apela la un mediator Pt ambele probleme
in data de 11 luna asta avem prima infatisare. mi-ati spus ca pot face o cerere completatoare referitoare la partaj. am vorbit sa facem o mediere la un mediator atat pt divort cat si pt partaj. ce ar trebui sa scriu sau mai bine spus cum ar trebui sa formulez acea cerere pt partaj, pt a-mi putea recupera taxa de timbru si cand ar tebui sa o depun in instanta, inainte de primul termen sau la primul termen?
mediatoarea mi-a spus ca va merge ea cu actul de mediere la kudecatorie si nu va mai trebui sa ne prezentam noi in instanta
multumesc

Alte discuții în legătură

Partaj si credit ipotecar Isabela_bv Isabela_bv In cazul in care eu si sotul divortam, avand un apartament pe numele nostru luat cu ipoteca pe 35 de ani, el este imprumutarul iar eu codebitor, as putea sa ... (vezi toată discuția)
Pasii de parcurs pt. un partaj de comun acord si costul acestuia mihaela1276 mihaela1276 Buna ziua, Eu si fostul sot am achizitionat in timpul casatoriei doua apartamente prin credit ipotecar. Unul a fost deja achitat integral. M-am inteles cu ... (vezi toată discuția)
Am bagat actele de divort.ce fac in continuare? ContSters278296 ContSters278296 Buna ziua Am o mare nedumerire si nu stiu ce sa fac.am decis impreuna cu sotul meu sa divortam de comun acord.am depus actele la starea civila si in data de ... (vezi toată discuția)