Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am bagat actele de divort.ce fac in continuare?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am bagat actele de divort.ce fac in continuare?

Buna ziua
Am o mare nedumerire si nu stiu ce sa fac.am decis impreuna cu sotul meu sa divortam de comun acord.am depus actele la starea civila si in data de 13 februarie ne prezentam pt desfacerea casatoriei.nu avem copii.
Problema mea este ca noi am cazut de acord in privinta bunurilor.el ramane cu apartamentul luat prin prima casa cu tot cu ratele aferente lui, iar eu raman cu masina.eu nu am vrut sa raman cu apartamentu deoarece nu imi permit sa platesc o rata momentan si nici nu mai vreau sa locuiesc in acel oras.ce trebuie sa fac?sa merg la notar si sa facem un document prin care spunem ce lasam fiecare?sau unde sa merg?nu vreau nici sa cheltui multi bani,pentru ca totul e de comun acord.la banca rata pe apartament e pe numele meu si mi s-a spus sa merg cu decizia de divort.dar ce act trebuie sa mai fac pt bunuri si unde?nu dorim partaj...doar ca ne-am inteles asupra bunurilor.va rog ajutatima
multumesc
Inteleg ca " doar" v-ati inteles in privinta bunurilor, dar trebuie sa faceti partaj pt ca si in acte sa se reflecte intelegerea dvs.
Partajul il puteti face la notar, mergeti cu actul de proprietate al casei sa va faca un calcul sa stiti cat va costa.
Mergeti la banca cu decizia de divort si vedeti care sunt conditiile bancii pt ca sotul sa preia ratele prin contract, pt ca nu vreti ca ap sa ii ramana lui si ratele de plata , dvs. Abia dupa ce rezolvati cu creditul mergeti la notar pt partaj
multumesc mult.dar chestia asta e obligatorie? sa se reflecte si in acte intelegerea noastra?la banca am fost eu si mi s-a spus ca se va face un act aditional si el trebuie sa aduca adeverinta de la servici si decizia de divort.atat.chestia cu notaru e obligatorie daca la banca nu ne cere?
sa merg la notar si sa facem un document prin care spunem ce lasam fiecare?

Documentul ala asa se cheama: act de partaj voluntar, in el asta se scrie.. cine si cu ce bun ramane, iar in baza lui va putea sotul sa-si intabuleze ap pe numele lui.
Daca nu faceti partaj, ramaneti ca si pana acum, coproprietari pe acel bun
daca tot va intelegeti asupra bunurilor puteti merge si la un mediator pentru redactarea procesului verbal de mediere si apoi la instanta pentru autentificare suma nu este foarte mare
Sunt de parere ca in varianta asta ar costa mai mult decat la notar pt ca e de platit si mediatorul si in instanta taxa de timbru 3 % din valoarea bunurilor, iar taxa nu se mai poate recupera la cerere.