Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construire mansarda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construire mansarda

Buna ziua
As dori sa stiu in calitate de locatar intr-un imobil cu 4 apartamente, ce acorduri sunt necesare in vederea construirii unei mansarde in pod. Mentionez ca podul apartine tuturor celor 4 proprietari functie de cota fiecaruia.
irina.madalina, utilizator
acordul proprietarilor si mai mult chiar cedarea cotelor fiecaruia prin inchiriere sau vanzare-cumparare, avizele de la primarie pt construire , proiectul in sine- arhitect proiectant , inscrierea/intabularea in CF la finalul lucrarii
Buna ziua
In primul rand multumesc de raspuns. In al doilea rand este ceva ce nu inteleg. Acordul celorlalti 3 coproprietari ma ajuta in vederea obtinerii autorizatiei de construire insa dupa ridicarea mansardei, cum si cand pot deveni proprietar al acestei locuinte?
Inainte de a incepe constructia sau dupa finalizare?
In acest caz sunt aplicabile prevederile art. 45 alin 3 din Legea 170 din 2010 potrivit caruia "încetarea destinaţiei de folosinţã comunã pentru pãrţile comune din clãdirile cu mai multe etaje sau apartamente se poate hotãrî motivat, cu o majoritate de douã treimi din numãrul coproprietarilor"?

Multumesc