Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu impotrivirea partenerului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu impotrivirea partenerului

buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns,vreau sa divortez avand doi copii minori o fetita de un an si 3 luni si un baietel de 10 ani.Din anumite motive casnicia este imposibila,sotul insa este total impotriva chiar amenintandu-ma in multe feluri ca sa renunt la aceasta decizie. nu vreau un proces cu martori avand in vedere ca nimeni nu stie ce se petrece la mine in familie,vreau doar sa se termine dorind sa raman cu fetita,iar baiatul sa-i ramana lui.as dori sa stiu cam la ce sa ma astept in acest proces avand in vedere impotrivirea sotului si cam cat ar dura,nu am alte pretentii inafara minorei si numelui anterior casatoriei.Va multumesc anticipat.Cu respect Maria
dc nu aveti si acordul sotului, divortul nu se poate pronunta fara martori fara ancheta sociala la domiciliile dvs si pt fiul de 10 ani audieraea lui in camera de consiliu de catre judecator
In materie de "divort" legiuitorul daca constata ca sunt motive temeinice de desfacerea casatoriei se pronunta cu desfacerea chiar daca unul din soti nu este deacord. Nici o lege nu te poate obliga sa stai casatorit cu o persoana cand relatia este deteorata si iremediabila. (Vezi dispozitiile art.607 - 6619 Cod proc.civila). Privind incredintarea celor doi copii minori, eu va sfatui sa solicitati custodia pentru amandoi. Nu este indicat fratii sa fie despartiti, pentru greselile parintilor. Stiu ca va fi un sacrificiul prea mare pentru d-voastra sa cresteti doi copii. Alte mame au crescut si mai multi de doi. Eu asa va recomand..D-voastra sunteti aceea care dispuneti. Succes,,,#-o:((:sorry::stunned::((
buna seara,nu se pune problema ca mi-ar fi greu sa cresc doi copii m-as descurca,nici eu nu doresc despartirea fratilor,dar cred ca este firesc sa aibe si sotul un copil,iar baiatul este atasat de el si socrii.cred ca este suficient ca va suferi din pricina despartirii parintilor ca sa-l mai supun inca unui soc schimbandu-i mediul in care este acum,colegi de scoala,prieteni,etc,ptr ca eu urmeaza sa ma mut in alta localitate