avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu impotrivirea partenerului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu impotrivirea partenerului

buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns,vreau sa divortez avand doi copii minori o fetita de un an si 3 luni si un baietel de 10 ani.Din anumite motive casnicia este imposibila,sotul insa este total impotriva chiar amenintandu-ma in multe feluri ca sa renunt la aceasta decizie. nu vreau un proces cu martori avand in vedere ca nimeni nu stie ce se petrece la mine in familie,vreau doar sa se termine dorind sa raman cu fetita,iar baiatul sa-i ramana lui.as dori sa stiu cam la ce sa ma astept in acest proces avand in vedere impotrivirea sotului si cam cat ar dura,nu am alte pretentii inafara minorei si numelui anterior casatoriei.Va multumesc anticipat.Cu respect Maria
Cel mai recent răspuns: ContSters195759 , utilizator 18:15, 1 Martie 2011
dc nu aveti si acordul sotului, divortul nu se poate pronunta fara martori fara ancheta sociala la domiciliile dvs si pt fiul de 10 ani audieraea lui in camera de consiliu de catre judecator
In materie de "divort" legiuitorul daca constata ca sunt motive temeinice de desfacerea casatoriei se pronunta cu desfacerea chiar daca unul din soti nu este deacord. Nici o lege nu te poate obliga sa stai casatorit cu o persoana cand relatia este deteorata si iremediabila. (Vezi dispozitiile art.607 - 6619 Cod proc.civila). Privind incredintarea celor doi copii minori, eu va sfatui sa solicitati custodia pentru amandoi. Nu este indicat fratii sa fie despartiti, pentru greselile parintilor. Stiu ca va fi un sacrificiul prea mare pentru d-voastra sa cresteti doi copii. Alte mame au crescut si mai multi de doi. Eu asa va recomand..D-voastra sunteti aceea care dispuneti. Succes,,,#-o:((:sorry::stunned::((
buna seara,nu se pune problema ca mi-ar fi greu sa cresc doi copii m-as descurca,nici eu nu doresc despartirea fratilor,dar cred ca este firesc sa aibe si sotul un copil,iar baiatul este atasat de el si socrii.cred ca este suficient ca va suferi din pricina despartirii parintilor ca sa-l mai supun inca unui soc schimbandu-i mediul in care este acum,colegi de scoala,prieteni,etc,ptr ca eu urmeaza sa ma mut in alta localitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort TESO TESO ce acte am nevoie ptr divort daca am o fetita de 1 an si mergem cu sotul impreuna sa depunem divortul?bunuri comune nu avem ce am avut a impartit deja noi ... (vezi toată discuția)
Divort de comun acord stenczeldina stenczeldina Vrem sa divortam de comun acord,culpa e a mea,avem un copil minor,de 16 ani,vreau sa-mi fie incredintat mie,tatal e de acord,precizez ca muncesc dar fara carte ... (vezi toată discuția)
Doresc sa divortez si sotul nu este de acord- cum procedez? adriana1212 adriana1212 vreau sa dau divort dar sotul a zis ca nu va semna pt despartire. cum pot sa termin mai repede si cu costuri mai mici. nu avem copii dar inca stam impreuna in ... (vezi toată discuția)