Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert tehnic extrajudiciar
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert tehnic extrajudiciar

Buna ziua
As avea citeva intrebari generale:
1. Expertii tehnici EXTRAJUDICIARI pot fi axperti asistenti la solicitarea unei parti intr-un proces civil? Daca da, care este baza legala?
2. In cazul in care s-a intocmit o expertiza extrajudiciara si la o anumita perioada de timp dupa intocmire s-a inceput o actiune civila, expertul tehnic EXTRAJUDICIAR, poate fi expert asistent si eventul sa-si sustina punctul de vedere in fata celuilalt expert desemnat de instanta?
Lylyca a scris:

Buna ziua
In cazul consilierului solicitat de mine in efectuarea unei expetize imobobiliare de ce au fost date doua amanari pentru punerea in discutie a acestuia??.
Eu am ales numele lui in lista expertilor existenta la tribunal si este expert tehnic judiciar.
Parerea mea este ca se tergiverseaza. Ce pot face in asemenea situatie si unde pot sa ma plang ??

Numele expertului consilier angajat de catre una din parti nu se pune in discutie in sedinta de judecata. Expertul consilier se alege de parte si se aduce la cunostinta instantei. Atat.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. In ord.2/2000 nu am gasit un articol pe care sa-l invoc in sprijinul a ceea ce ati mentionat, dle expert Cioan.
Va rog frumos, ati putea sa-mi spuneti daca exista un temei legal pe care il pot invoca in aceasta situatie??Eu sunt constienta ca se tergiverseaza, dar nu pot sa renunt, pus si simplu.
Lylyca a scris:

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. In ord.2/2000 nu am gasit un articol pe care sa-l invoc in sprijinul a ceea ce ati mentionat, dle expert Cioan.
Va rog frumos, ati putea sa-mi spuneti daca exista un temei legal pe care il pot invoca in aceasta situatie??Eu sunt constienta ca se tergiverseaza, dar nu pot sa renunt, pus si simplu.

Art. 18 din Ordonanta nr. 2/2000 privind expertiza judiciara si extrajudiciara