avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert tehnic extrajudiciar
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert tehnic extrajudiciar

Buna ziua
As avea citeva intrebari generale:
1. Expertii tehnici EXTRAJUDICIARI pot fi axperti asistenti la solicitarea unei parti intr-un proces civil? Daca da, care este baza legala?
2. In cazul in care s-a intocmit o expertiza extrajudiciara si la o anumita perioada de timp dupa intocmire s-a inceput o actiune civila, expertul tehnic EXTRAJUDICIAR, poate fi expert asistent si eventul sa-si sustina punctul de vedere in fata celuilalt expert desemnat de instanta?
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 23:17, 17 Martie 2011
Lylyca a scris:

Buna ziua
In cazul consilierului solicitat de mine in efectuarea unei expetize imobobiliare de ce au fost date doua amanari pentru punerea in discutie a acestuia??.
Eu am ales numele lui in lista expertilor existenta la tribunal si este expert tehnic judiciar.
Parerea mea este ca se tergiverseaza. Ce pot face in asemenea situatie si unde pot sa ma plang ??



Numele expertului consilier angajat de catre una din parti nu se pune in discutie in sedinta de judecata. Expertul consilier se alege de parte si se aduce la cunostinta instantei. Atat.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. In ord.2/2000 nu am gasit un articol pe care sa-l invoc in sprijinul a ceea ce ati mentionat, dle expert Cioan.
Va rog frumos, ati putea sa-mi spuneti daca exista un temei legal pe care il pot invoca in aceasta situatie??Eu sunt constienta ca se tergiverseaza, dar nu pot sa renunt, pus si simplu.
Lylyca a scris:

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. In ord.2/2000 nu am gasit un articol pe care sa-l invoc in sprijinul a ceea ce ati mentionat, dle expert Cioan.
Va rog frumos, ati putea sa-mi spuneti daca exista un temei legal pe care il pot invoca in aceasta situatie??Eu sunt constienta ca se tergiverseaza, dar nu pot sa renunt, pus si simplu.





Art. 18 din Ordonanta nr. 2/2000 privind expertiza judiciara si extrajudiciara

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie sa faca un expert contabil asistent? balabansimona balabansimona Buna ziua. Am fost numita expert contabil asistent de catre reclamant. Va rog sa ma ajutati cu ceea ce trebuie sa faca un expert contabil asistent. Va ... (vezi toată discuția)
Model cerere numire expert parte intr-un dosar denisa_21 denisa_21 Buna seara, Exista model de cerere pentru depunere la organul de urmarire panal privin numirea unui expert intr-un dosar? Doresc sa platesc si eu un expert ... (vezi toată discuția)
Expertiza tehnica judiciara - specializari de expertiza. marceltanasescu marceltanasescu un expert tehnic judiciar in domeniul constructii civile poate efectua o expertiza judiciara in domeniul drumuri si poduri? (vezi toată discuția)