Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce responsabilitati are un administrator de firma daca ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce responsabilitati are un administrator de firma daca firma are probleme financiare?

Sunt administrator la o SC. In cazul in care firma are probleme financiare, indreptandu-se chiar catre faliment, poate avea administratorul probleme, adica pus sechestru pe proprietati care au fost achizitionate inainte de infiintarea societatii? Sau ce poate pati din punct de vedere legal?
Buna seara .
In caz de intrare in insolventa/faliment,creditorii sau lichidatorul,pot cere antrenarea raspunderii administratorilor firmei,conform art.138 din Legea 85/2006,pentru acoperirea pasivului /datoriilor firmei,existente la data insolventei .
Marius Bote .
multumesc pt raspuns