Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tergiversare proces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tergiversare proces

Buna seara ,

Exista un proces. Partea reclamata ori nu se prezinta ori nu depune la dosar actele cerute de instanta ( acte cerute la prima infatisare nu au fost depuse nici macar la a 5-a ; avocatul reclamatei la o infatisare nu se prezinta fara nici un motiv, la urmatoarea depune ceva acte prin care se scuza ca nu se poate prezenta ). Cat se poate tergiversa procesul ? Exista vreo lege prin care sa se reglementeze asa ceva ?
Va multumesc
Codul de procedura civila stipuleaza in mod expres cum se poate amana un proces civil.
Ma puteti ajuta mai mult daca va rog ? Adica care articole fac referire la amanare sau tergiversare ?
Va multumesc

Metodele folosite pentru amanarea solutionarii unui dosar :
- citatia nu este intocmita corect de biroul citatii/grefier
judecatorul nu a dispus citarea unei parti cand sunt mai multe
- judecatorul nu a citit dosarul si atunci inventeaza motive legale de amanare:
- comunica intampinarea care a fost depusa totusi in termen la dosar, solicita raspuns la intampinare, solicita ca extinderea actiunii sa fie formulata in scris si nu oral
- daca procedura de citare e completa, se utilizeaza metoda `dispare o dovada a indeplinirii procedurii de citatie
- la primul termen de judecata se solicita amanare pentru angajarea de aparator
- la al doilea termen vine aparatorul, dar vrea amanare ca de abia a fost angajat
- la al treilea termen vrea aparator si parte adversa
- la al patrulea se imbolnaveste avocatul
- la al cincilea avocatul are in aceeasi zi proces intr-o alta localitate
etc.

Toate aceste situtaii se intalnesc in practica, ele nefiind reglementate expres de legiuitor.

Va multumesc pentru raspunsuri. Dar aceste tergiversari pot merge pana la infinit ?
Nu pot merge la infinit aceste tergiversari ...