Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... infiintare pfa prin procura
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

infiintare pfa prin procura

Pentru ca urmeaza sa plece din tara, un membru al familiei mele doreste sa ma imputerniceasca printr-o procura notariala sa-i infiintez un PFA la o data viitoare.
Este posibila o astfel de procedura? Se poate infiinta un PFA prin procura? Pot fi imputernicit pentru a ma ocupa de functionarea PFA-ului si efectuarea de fapte de comert?
CONTRACT DE MANDAT COMERCIAL

Între subsemnaţii:
1. ............., domiciliat în ............. (sau cu sediul în), personal (sau prin reprezentant ............) ca mandant şi
2. ............., domiciliat în ............. (sau cu sediul în), în calitate de mandatar s-a încheiat prezentul contract de mandat.
Mandantul dă mandat mandatarului să efectueze următoarele operaţiuni: ............................, în următoarele condiţii: ......................
Mandatarul va fi retribuit astfel: ......................
Mandantul îşi rezervă dreptul de control asupra modului cum mandatarul aduce la îndeplinire obligaţiile ce îi revin prin acest contract.
Subsemnatul ......... mandatar, declar că am convenit la toate condiţiile din prezentul contract, pe care-l accept în întregime.
Făcut în două exemplare, astăzi ............, luând fiecare parte câte un exemplar.

Mandant
Mandatar
Sunt acceptate doar mandatele in forma autentica (adica cele facute la notar) !!!!