avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Nu am platit impozite pe salarii si profit de 6 luni
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Nu am platit impozite pe salarii si profit de 6 luni

Va salut pe toti si va cer o parere din propria experienta. Ce se intampla cand nu poti plati impozitele pe salarii si profit de circa 6 luni?
Se prescriu datoriile astea? ce se intampla daca nu pot sa le platescacum totusi ? Pot cere o anulare a penalitatilor si o esalonare a platilor ?

Am primit somatii in fiecare luna si in ultima vreme am ignorat total recomandatele primite prin Posta de la Finante.

Impozitele sunt cele datorate de angajator pentru niste salarii si pe profit pe anul trecut. In total erau vreo 3600 RON in februarie. Acum mi-e si frica sa ma duc sa aflu cat poate sa fie.



Va multumesc pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 20:25, 1 Iunie 2008
:(( nu cred ca poti sa-ti dai seama de siutatia dificila pe care ti-ai creat-o, nu trebuie decit sa inghiti doctoria amara sa suporti consecintele pentru ca altfel ar putea sa fie urmari si mai grave: de ex: pe linga plata retoactiva cu+ dobinda s-ar putea sa-ti pierzi si dreptul de-a mai conduce firma. capul sus imprumuta-te de bani plateste totul si vezi sa scapi numai cu atita, cu cit astepti mai mult cu atit se face mai rau. suces
Traveler a scris:

. Ce se intampla cand nu poti plati impozitele pe salarii si profit de circa 6 luni?
Se prescriu datoriile astea? ce se intampla daca nu pot sa le platescacum totusi ? Pot cere o anulare a penalitatilor si o esalonare a platilor ?

Am primit somatii in fiecare luna si in ultima vreme am ignorat total recomandatele primite prin Posta de la Finante.

Impozitele sunt cele datorate de angajator pentru niste salarii si pe profit pe anul trecut. In total erau vreo 3600 RON in februarie. Acum mi-e si frica sa ma duc sa aflu cat poate sa fie.

Va multumesc pentru raspuns.


Sumele nu se prescriu . Penalitatile curg si nu se poate cere anularea lor. Esalonarea datoriei nu intra in discutie.Daca nu platiti debitul vise va pune sechestru pe bunurile firmei, se poate declansa si procedura insolventei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatie tribunal virginia1 virginia1 am mai scris despre problema mea,dar acum as mai cere un sfat daca cineva poate sa ma lamureasca:saptamina trecuta am vorbit cu consilierul juridic de la ... (vezi toată discuția)
Neplata impozitelor si contributiilor cu retinere la sursa -riscuri viktorg23 viktorg23 As dori sa stiu care este procedura de tragere la raspundere a administratorului unei societati in cazul in care firma figureaza cu datorii pt impozitele si ... (vezi toată discuția)
Faliment ContSters69698 ContSters69698 Daca sunt asociat la un S.R.L., si firma are datorii de 70000 RON la un furnizor, dar nu are datorii la stat, firma furnizoare poate declansa ... (vezi toată discuția)