Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire apartament

Buna ziua
Mama mea a decedat acum 10 ani . Am inceput la un notar procedeul de mostenire cedand actiunile de stat ce erau ale mamei mele in favoarea fratelui meu, insa nu am continuat demersurile de mostenire referitoare la apartamentul parintesc. Apartamentul a ramas pe numele mamei mele si a tatalui meu. Acuma tatal meu s-a recasatorit.
Intrebarea mea este: cat ar putea mosteni actuala sotie a tatalui meu din apartamentul parintilor mei in cazul in care tatal meu ar deceda (el fiind grav bolnav);
respectiv: ce demersuri am putea face astfel incat apartamentul parintesc sa ramana doar in mostenirea mea si al fratelui meu?
Multumesc anticipat
Actuala sotie a tatalui dvs. are dreptul la o cota de 1/4 din cota de jumatate a tatalui dvs.. Cealalta jumatate apartinea mamei dvs.
Pentru a evita acest lucru cel mai sigur ar fi ca tatal dvs. sa va instraineze (vanda) cota sa de jumatate din apartament.
MUltumesc de promptitudinea in raspuns.
Trebuie insa sa mentionez ca, desi nu am cunostinte in drept mai deloc, am fost la un notar sa ma interesez de costuri pt. problema mea si notarul mi-a spus ca trebuie intai sa inchei procedura de mostenire dupa mama mea (caci aceasta a fost inceputa) si abea pe urma sa urmez o posibila donatie a tatlui meu catre mine si fratele meu, dar ca si n acest caz actuala lui sotie ar putea ataca aceasta mostenire daca ar surveni moartea tatalui meu. (sau cel putin cam asta am inteles eu).
M-ar interesa daca exista o cale mai simpla sau daca notarul a ales varianta cea mai profitabila pt. el?
Exista si alte solutii.
...sper ca va aveti bine cu fratele pt ca renuntand la actiuni ati renuntat la tot ce avea mama inclusiv la apartament fiindca renuntarea nu se face pe fiecare bun in parte ci pe patrimoniu cuprinzand totalitatea bunurilor...
De vreme ce nu a fost incheiat Certificatul de mostenitor .... de unde renuntare ?
Cata vreme ne spune doar ca a inceput demersurile ... nu ca le-a finalizat ... deduc ca nu exista CM.
Alin Paidiu, Avocat