Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reincredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reincredintare minor

In urma casatoriei au rezultat doua fete. Dupa divort, in anul 2000, una din fete a fost incredintata mamei iar una tatalui. Dupa 4 ani mama a deschis actiune de reintregire a familiei si ambele fete i-au fost incredintate spre crestere si ingrijire. Din noiembrie 2010 fata care a fost incredintata initial tatalui, s-a reintors la acesta si a spus ca nu mai vrea sa se intoarca la mama. Tatal vrea sa-i fie reincredintata minora pe cale legala. Mentionez ca fata are 15 ani, este clasa vlll. Mama este recasatorita si mai are un copil cu actualul sot. Tatal este recasatorit si mai are 3 copiii cu actuala sotie dar doreste si reincredintarea fetei. As dori sa stiu care este procedura legala in acest caz si ce acte trebuie depuse? Va multumesc si sper ca am fost destul de explicita.
pai sunt necesare copii dupa vechile decizii, mergeti cu fata la judecatorie si puteti chiar prin ordonanta prezidentiala( e o procedura mai urgenta) cere reincredintare intrucat mama o neglijeaza, nu se ocupa de ea si pt ca locuieste efectiv la dvs. si fata fiind prezenta confirma spusele dvs s mentioneaza d ce nu doreste sa stea cu mama ei.
Va multumesc foarte mult de raspuns si sper sa se rezolve pe aceasta cale. Va doresc o zi buna.