Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CITATIE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CITATIE

Buna ziua,
Am primit o citatie de la parchet, in care sunt chemata in 22 martie, in calitate de invinuit, pentru art.291.Cp
Habar nu am de ce sunt chemata? Dosarul este din 2009.
Am fost la parchet si nu mi s-a spus decat sa vin atunci, pe 22 martie, fara vreo alta explicatie.
Ajutati-ma....ce sa fac pana atunci?
buna ziua.Practic, dvs sunteti invinuit ca ati comis infractiunea de uz de fals.
in cazul in care ati folosit un inscris ofocial,pedeapsa este mai mare.
Ar trebui sa reflectati ce anume s-a intamplat in anul 2009.
Va sugerez cand mergeti la parchet sa fiti insotit de un avocat sau cel putin la prima infatisare sa nu declarati nimic.Doar sa luati la cunostinta de invinuirea ce vi se aduce si eventualele probe care sustin acele acuzatii
art 291 C pen reglementeaza infractiunea de uz de fals. Ar fi bine sa angajati un avocat sisa nu dati nicio declaratie decat in prezenta acestuia.
Succes
Multumesc mult pentru raspunsuri, dar ceea ce nu pot pricepe este de cum un dosar din 2009.......este la procuror deabia in 2011. In doi ani ..........ce s-a intamplat?
Uz de fals, habar nu am ce ar fi putut face sau ce as fi semnat sa poata fi o astfel de infractiune.
Si inca o intrebare se poate sa apelez la un avocat din oficiu?
Avocatul din oficiu va va fi asigurat, dar asta pentru ca fapta de care sunteti acizat este grava. Si asta ar trebui sa va dea de gandit. Asa ca ar fi cazul sa va angajati un avocat ales care sa se ocupe serios de caz