Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Termen depunere dosar somaj - 10 zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Termen depunere dosar somaj - 10 zile

Am si eu o mare problema. Mi-a fost desfacut contractul de munca in 12 februarie 2011 . la acea data termenul pentru depunerea dosarului la AJOFM era de 30 zile adica pana in 11 martie sa zicem. In 02 martie cand m-am prezentat cu actele mi s-a spus ca de la 1 martie s-a schimbat legea , termenul pentru depunerea dosarului modificandu-se la 10 zile si eu am depasit acest termen. Este corect sa ma afecteze aceasta lege avand in vedere ca am fost disponibilizata in februarie si ca m-am prezentat in 02 martie adica nu au trecut sa zicem 10 zile de la modificarea legii?
monybs a scris:

Am si eu o mare problema. Mi-a fost desfacut contractul de munca in 12 februarie 2011 . la acea data termenul pentru depunerea dosarului la AJOFM era de 30 zile adica pana in 11 martie sa zicem. In 02 martie cand m-am prezentat cu actele mi s-a spus ca de la 1 martie s-a schimbat legea , termenul pentru depunerea dosarului modificandu-se la 10 zile si eu am depasit acest termen. Este corect sa ma afecteze aceasta lege avand in vedere ca am fost disponibilizata in februarie si ca m-am prezentat in 02 martie adica nu au trecut sa zicem 10 zile de la modificarea legii?

Oug 17 a fost publicata in Monitorul oficial pe 28 februarie, daca nu ma insel avand in vedere ca nu se specifica de cand se aplica, atunci intra in vigoare la 3 zile de la publicare, adica abia pe 3 martie. Daca o tin pe a lor veti primi indemnizatia de la data depunerii si veti avea o perioada neacoperita.
OUG nr. 17/2011 a fost publicata in Monitorul Oficial in 28 februarie 2011 si aceasta este data la care a intrat in vigoare. Art. 78 din Constitutia Romaniei se refera la intrarea in vigoare a legilor (3 zile de la data publicarii).

Prevederile OUG nr.17/2011 sunt de imediata aplicare. Numai persoanele care au depus dosarul la AJOFM inainte de 28.02.2011 beneficiaza de indemnizatie de somaj potrivit prevederilor legale in vigoare la data solicitarii acestui drept.

ART. VII - OUG nr. 17/2011
Persoanele care solicita dreptul la indemnizatie de somaj inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in conditiile stabilite de prevederile legale in vigoare la data solicitarii dreptului.
va multumesc pentru raspuns.
Contractul de munca a incetat cu data de 22.03.2011,abia luni 04.04.2011 primesc adeverinta de la angajator si cartea de munca de la itm.este tarziu de depus dosarul pt somaj?acele 10 zile sunt lucratoare sau calendaristice?
multumesc!
mihaela71, utilizator
Termenul este de 10 zile calendaristice si se calculeaza de la data incetarii arportului de munca.