avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilierul juridic poate fi angajat la doua firme?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilierul juridic poate fi angajat la doua firme?

As dori sa angajez la firma un consilier juridic in part-time (2 ore/zi). Acesta este angajat cu norma intreaga la o institutie tot pe postul de Consilier juridic, fiind debutant.
Am inteles ca exista o lege care ii interzice sa fie salariat in 2 locuri pe aceeasi functie, dar sunt nedumerita pt ca am cunostiinte care au consilier juridic tot in part-time, desi acesta ocupa aceeasi functie la alta societate comerciala.
Ma puteti lamuri?
Si credeţi ca documentul pe care l-aţi semnat este in litera si spiritul legii? Eu am îndoieli.
Este perfect legal să ai, ca și consilier juridic, două contracte individuale de munca pe perioadă nedeterminată cu normă întreagă deoarece actualul cod al muncii permite cumulul de funcții. Art. 109 CM privind durata normală a timpului de muncă, articol invocat de cele mai multe ori de organele de control,...., se raportează la un singur contract individual de muncă, în caz contrar s-ar goli de conținut prevederile art. 35 CM care permite cumulul de funcții.
Durata maximă legală a timpului de muncă de 48 h/săptămână se referă, de asemenea, la un singur contract individual de muncă (Traian Ștefănescu - Vol I al Tratatului de dreptul muncii, Ed. Lumina Lex, Ediția 2003, pag. 412 ).Întrucât dispozițiile art. 111 CM se referă la un singur contract individual de muncă, rezultă că, în cazul salariaților cumularzi, nu se aplică interdicția privind durata maximă legală a timpului de muncă.
Sfatul meu este să închei un contract individual de muncă cu program de lucru fix și unul cu timp de lucru inegal, cu mențiunea să fie specificat expres în contractul individual de muncă. Atâta timp cât ambii angajatori certifică faptul că salariatul si-a îndeplinit norma de muncă, nu poți avea nicio problemă.
Eu sunt consilier juridic la 3 societati, dar la una cu 8 ore si la celelalte doua cu cate 1 ora!
la art. 10 din L nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic, cu privire la incompatibilitatea exercitarii profesiei de consilier juridic, la litera c) se mentioneaza ca incompatibila si "orice alta PROFESIE autorizata sau salarizata....".
va intreb acum, in acceptiunea L 514/2003, care este semnificatia notiunii de profesie? se refera strict la acea activitate pentru care este necesar o anumita scolarizare, sau se refera la orice activitate salarizata (secretar, casier, barman etc)?
violett a scris:

la art. 10 din L nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic, cu privire la incompatibilitatea exercitarii profesiei de consilier juridic, la litera c) se mentioneaza ca incompatibila si "orice alta PROFESIE autorizata sau salarizata....".
va intreb acum, in acceptiunea L 514/2003, care este semnificatia notiunii de profesie? se refera strict la acea activitate pentru care este necesar o anumita scolarizare, sau se refera la orice activitate salarizata (secretar, casier, barman etc)?

In opinia mea este vorba despre orice alta profesie, cu exceptiile care sunt redate in actul citat de d-voastra.

Alte discuții în legătură

Incompatibilitati consilier juridic antisocial charm antisocial charm Buna! Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema: Conform Statutului cons.jr. profesia de consilier juridic este incompatibila cu alte profesii ... (vezi toată discuția)
Exercitarea funcþiei de consilier juridic miki70_is miki70_is Poate o persoană care este funcţionar public sa exercite şi funcţia de consilier juridic la o societate privată,intră in conflict de interese,de ... (vezi toată discuția)
Pot incheia contract de conventie civila? marylenacr marylenacr Buna ziua, Se poate ca firma x sa incheie un contract de conventie civila cu o persoana fizica, Y, pentru consultanta juridica? Y este consilier juridic. Ce ... (vezi toată discuția)