Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... iesire din asociere din firma cu 3 asociati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

iesire din asociere din firma cu 3 asociati

buna ziua,

Am urmatoarea situatie: sunt asociat in firma cu alti 3 asoicati.

Problema: de 1 an trag de asociati sa se plateasca datoriile si sa inchidem firma, dar acestia nu mi-au raspuns.

sunt dispus sa-mi platesc partea din datorii, dar vreau sa ies din firma. Stiu ca Legea 31/91 imi da voie prin hotarare judecatoreasca sa ies si unilateral din firma, nu stiu procedura.

cine ma poate ajuta cu informatii?

Deasemenea doresc sa iau legatura cu un specialist in domeniu din Constanta, daca cunoasteti pe cineva bun, si cam cat ma costa procedura.

Cu deosebita consideratie,
Nicoleta.

Puteti intr-adevar sa va retrageti din firma in situatia in care nu aveti acordul celorlalti asociati solicitand instantei sa pronunte o asemenea hotarare. Procedura este reglementata de art 226 si urm Legea 31/1990.

Succes,
av Mariana Dumitrescu - Constanta