Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... buna seara! pfa; masura 141; transfer
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

buna seara! pfa; masura 141; transfer

PFA DESCHIS PT A ACCESA MASURA 141 SE POATE TRANSFERA UNEI ALTE PERSOANE?
DAK DA, CE ANUME TREBUIE FACUT?
VA MULTUMESC!
Se poate in conditiile art. 41 din Legea nr. 26/1990 a registrului comertului, republicata. Este o procedura destul de rara si daca nu aveti motive intemeiate sa faceti acest demers nu v-o recomand. Este mai usor sa radiati PFA-ul la o cheltuiala sub 20 ron si sa infiintati altul la 200 ron. Pe langa aceasta o sa intampinati dificultati la registrul comertului pana cand o sa se decida cum se aplica respectivul articol de lege.
Se poate transforma PFA in SRL
Of, doamne...asta nu! PFA-ul este o entitate fara personalitate juridica si functioneaza in baza OUG 44/2008, iar SRL-ul are personalitate juridica si functioneaza dupa Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata.