Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Facturi neachitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Facturi neachitate

Exista o modalitate legala (fara a fi nevoie de a apela la instanta) de a obliga un debitor care are facturi neachitate catre noi de trei luni. Multumesc.
Puteti incerca intai o conciliere directa (art. 720 indice 1 C. proc. civ.).
Trebuie invitat debitorul in scris (cu confirmare de primire) la o conciliere prealabila actionarii in judecata. Data concilierii trebuie astfel stabilita incat de la data primirii invitatiei de catre debitor pana la data stabilita pt conciliere sa treaca cel putin 15 zile. In invitatie veti preciza ca scopul concilierii este clarificarea soldului, a motivului pentru care s-a intarziat achitarea acestuia.
La invitatie veti atasa si documentele pe care va intemeiati pretentiile (copii dupa facturi, contract).
Daca debitorul se prezinta la conciliere, atunci veti incheia un proces-verbal de conciliere cu sustinerile fiecaruia sau, eventual, un angajament de plata. Daca nu se prezinta, atunci aceasta procedura prealabila este necesara pt a-l putea actiona in judecata potrivit dreptului comun.
Aveti si posibilitatea de a va valorifica creanta pe calea somatiei de plata (tot in instanta, dar este o procedura simplificata, de scurta durata, cu taxa de timbru fixa de 39 lei).