Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Administrator, salariat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Administrator, salariat

Buna ziua

Am o firma de taxi, sunt asociat unic si administrator al firmei. Am un angajat cu 8 ore pe zi. Daca vreau sa lucrez si eu ca taximetrist in firma mea, trebuie sa ma angajez? Mentionez ca sunt angajat la alta firma cu norma intreaga unde platesc contributiile la stat. Activitvez ca taximatrist doar in timpul liber, cateva ore pe zi.
Va rog sa ma ajutati cu baza legala pentru aceasta situatie, fiindca uni zic ca trebuie sa ma angajez cu minim 2 ore (pentru taximetrist se poate face CM pe minim 4 ore?), sau nu trebuie sa ma angajez dar trebuie sa platesc 5,5% din dividende la contributii sociale?

Multumesc
Da se poate face CM pe timp 4h/zi sau 2h/zi si veti plati toate contributiile,asta sa fiti in legalitate la un eventual control din parte ITM