avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Angajat la propriul SRL si contributii la stat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Angajat la propriul SRL si contributii la stat

Buna ziua!

Vreau sa imi infiintez un SRL ca unic asociat si administrator dar am cateva nelamuriri:

1. Ma pot angaja in conditiile de mai sus cu sfert de norma?
2. In aceste conditii care sunt contributiile datorate catre stat (contributia angajatului si contributia angajatorului la CAS, CASS, somaj, etc?
3. Legat de SRL, unde optez pentru microintreprindere cu venit 3% am urmatoarea intrebare: Eu, care sunt si administrator si asociat si eventual angajat al firmei, pot incasa dividendele ca persoana fizica (si angajata)? Daca da, ce mai platesc in afara de cei 16% retinuti la sursa? Mai platesc eu ca persoana fizica beneficiara de dividende, cas, cass, somaj la venitul din dividende atata timp cat teoretic sunt si angajat cu carte de munca (pe sfert de norma)?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: alex_tz2000 , utilizator 09:45, 3 Martie 2014
1. Ma pot angaja in conditiile de mai sus cu sfert de norma?


Puteti incheia orice tip de c.i.m. cu societatea al carei asociat unic sunteti. - cu norma intreaga, cu timp partial , pe durata determinata sau nedeterminata etc.

2. In aceste conditii care sunt contributiile datorate catre stat (contributia angajatului si contributia angajatorului la CAS, CASS, somaj, etc?

Cotele de contribuţii pentru angajatori sunt după cum urmează:
- contribuţia de asigurări sociale pentru condiţii:
a) normale de muncă: 20,8%;
b) deosebite de muncă: 25,8%;
c) speciale de muncă: 30,8%;
- contribuţia de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale, diferenţiată în funcţie de clasa de risc, între 0,15 şi 0,85%,
- contribuţia de asigurări de sănătate: 5,2%;
- contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii: 0,85%;
- contribuţia datorată la bugetul asigurărilor pentru şomaj: 0,5%;
- contribuţia datorată la Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale: 0,25%.

Pentru angajat, cotele care trebuie plătite sunt următoarele:
- contribuţia individuală de asigurări sociale: 10,5%, indiferent de condiţiile de muncă;
- contribuţia individuală de asigurări de sănătate: 5,5%;
- contribuţia individuală datorată la bugetul asigurărilor pentru şomaj: 0,5%.
Ultima modificare: Duminică, 2 Martie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspunsuri. Practiv voi lua in calcul si cheltuielile angajatorului si cheltuielile angajatului, fiind in acelasi timp si angajator si angajat, nu?

Nu stiu cum as putea afla daca pe langa aceste contributii mai trebuie sa platesc contributii si la alte venituri. Ca persoana fizica, angajata la aces SRL daca mai fac si venituri, altele decat cele salariale, mai platesc si pentru acelea CAS, CASS, etc? Sa zicem, venituri din dividende, chirii, etc
Nu stie nimeni? Chiar nu stiu pe cine sa intreb.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna aselajusto aselajusto as dori sa ma angajez la o firma cu jumatate de norma (4 ore /zi), dar mi sa adus la cunostinta ca au de platit dupa mine contributiile 4oo ron, o cunostinta ... (vezi toată discuția)
Impozit cas mihai123456 mihai123456 ce impozit CAS (la pensii si sanatate ) va plati lunar o microintreprindere (SRL care are 1-4 salariati cu salariu minim pe econ.) pt acesti angajati ? (vezi toată discuția)
Cote contributii 2009 aida1 aida1 La o agentie imobiliara( conditii normale de munca) care sunt cotele contributiilor salariale? Angajat: cas: 10,5%; sanatate: 5,5%; somaj: 0,5%; imp.venit ... (vezi toată discuția)