Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... controlul concediilor medicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

controlul concediilor medicale

Buna ziua!

S-a tot discutat despre verificarea concediilor medicale.
Unii sustin ca OUG nr. 36 din 2010 nu mai este in vigoare, in special acea prevedere care stipula ca angajatorul putea face vizite la domiciliul salariatului aflat in concediul medical insotit de un reprezentant al politiei, insa eu nu am gasit nici un act normativ care sa fi abrogat acea ordonanta?
Intrebarea mea este:
poate angajatorul sa verifice la domiciliul, cu sau fara politie, in mod legal, daca salariatul aflat in concediu medical este bolnav?
Procedura am gasit-o in lege si in normele metodologice, insa mai este in vigoare? Daca nu , prin ce act a fost abrogata, si cum pot eu ca angajator sa fac totusi aceasta verificare astfel incat sa fiu acoperit din punct de vedere juridic?

Multumesc anticipat

Inca mai sunt in vigoare dispozitiile legale cu privire la efectuarea de catre angajator a controlului la domiciliul salariatului aflat in incapacitate de munca.

Da, sunt valabile. Doar ca este ceva neconstitutional. Se numeste arest la domiciliu.