Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie de urmas

Mama are pensie de urmas de pe urma tatalui decedat in urma cu 10 ani.Ea beneficiaza de aceasta pensie doar de 6 luni (are 50 de ani si nimeni nu i-a spus ca poate primi pensie de urmas).Intrebarea mea este:Aceasta pensie se mai recalculeaza dupa noua lege intrata in vigoare la 1 ianuarie 2011?
O.U.G.209 acorda un puncataj suplimentar ca si diferenta intre ce s-a acordat prin aplicara O.U.G.100/2008 si ce trebuia sa se acorde direct prin legea 218/2008.
Cand a fost emisa decizia de pensie de urmas si cu ce data s-a pus in plata ?
A fost emisa pe 16.06.2010 si cu aceesi data a fost pusa in plata
In mod normal trebuia sa se aplice O.U.G.209/2008 nu 100/2008 la momentul deschiderii dreptului la pensie de urmas.Faceti o interventie sau o cerere la Casa locala si cereti aplicarea O.U.G.209/2008 in loc de 100/2008 incepand cu 16/06/2010.
Multumesc.Asa voi face.Va voi tine la curent cu raspunsul pe care il voi primi.
Ieri am depus cererea la casa de pensii si astazi am primit raspuns ca voi primi drepturile cuvenite in urma aplicarii O.U.G.209/2008 .Acestea vor fi incasate retroactiv incepand cu luna ianuarie.Multumesc mult de ajutor si pentru sfaturile pe care mi le-ati dat.