Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte de proprietate pod bloc nou
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte de proprietate pod bloc nou

Buna ziua.
Doresc sa achizitionez un apartament la ultimul etaj + podul aferent acestuia, intr-un bloc nou de inaltime P+4 + pod. Doresc sa transform podul in spatiu pentru locuit, 2 camere si o baie imediat ce intru in posesia apartamentului.
Blocul este momentan in constructie. Constructorul imi spune ca imi vinde apartamentul cu tot cu podul aferent suprafetei acestuia, desi suprafata podului nu apare nicaieri in contractul de vanzare-cumparare. Banuiesc ca podul apare ca fiind spatiu comun in acte, pentru ca ma asigura de faptul ca imi va lua declaratii de la ceilalti locatari de renuntare la spatiul din pod.
1. Aceste declaratii sunt indeajuns pentru a putea schimba podul in spatiu de louit si pentru a ma face pe mine proprietar pe suprafata de deasupra apartamentului?
2. Ce alte autorizatii ar trebui sa mai iau pentru a modifica destinatia podului si care sunt pasii ce ar trebui urmati?
3. Ce alte solutii exista, astfel incat sa nu mai fie necesar sa mai alerg eu dupa alte harti dat fiind faptul ca blocul este in constructie si poate ar exista si alte modalitati de ex de modificare a autorizatiei de construire, de mansardare a blocului etc
va multumesc.
Ca podul sa intre in proprietatea dv. trebuie sa-l cumparati de undeva. Nu sunt suficiente niste declaratii, ci proprietarii ceilalti trebuie sa va vanda o parte din cotele lor parti indivize. Atentie, mai bine intrebati la 10 notari pana sa acceptati o data!
IN aceeasi situatie sunt si eu. Observ ca nu s-a mai comentat pe acest topic. Poate totusi cineva, care bineinteles este cunoscator sa ne ajute cu noste informatii sigure?