Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta sau diploma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta sau diploma

pentru acordarea sporului de 15% de doctorat trebuie diploma sau e de ajuns si o adeverinta din care rezulta acest lucru( am inteles ca ptr. eliberarea diplomei se intruneste o comisie de la ministerul Muncii cam de 2 ori pe an pentru validare, e adevarat?)
Pot sa-i dau in baza adeverintei ,e legal?
imi puteti spune va rog frumos care este baza legala conform careia sporul de 15% se poate acorda si in baza adeverintei si nu a diplomei, pentru ca mie mi se refuza acordarea acestui spor pe motiv ca adeverinta nu este suficienta. Va multumesc
cata_lc2003 a scris:

imi puteti spune va rog frumos care este baza legala conform careia sporul de 15% se poate acorda si in baza adeverintei si nu a diplomei, pentru ca mie mi se refuza acordarea acestui spor pe motiv ca adeverinta nu este suficienta. Va multumesc

Sunt si eu in aceeasi situatie. Lucrez in cercetare, am sustinut teza in 25.05.2009 -am dus adeverinta, am fost confirmata in 14.08.2009 am dus adeverinta. Nu mi-au acordat sporul pe motiv ca nu am diploma. Astazi am dus diploma si mi-au spus ca imi vor da sporul din momentul incheierii noului act aditional adica din 01.01.2010. In ce baza pot sa cer sa imi acorde acest spor retroactiv?