Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta \"inapt munca\" - pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta "inapt munca" - pot beneficia de somaj?

Buna seara. Am si eu o problema:
Ma pregatesc pentru intrarea in somaj, am certificat de Handicap gr. 2 (accentuat),
am scos adeverinta de la medicul de familie unde scrie INAPT MUNCA iar cei de
la somaj mi-au spus ca nu pot primi somaj deoarece pe adeverinta de la medicul de familie scrie INAPT MUNCA .
Este adevarat?
Daca ai muncit cu carte de munca si poti dovedi ca ai munci. atunci nu vad de ce sa nu primesti somas, pentru ca legea 448/2006 iti da voie sa lucrezi si prin urmare contractu de munca >>> beneficiezi de toate drepturile legala ca un om normal.
martz, utilizator
1. Unul din actele din dosarul pentru indemnizatia de somaj pe care persoana trebuie sa le depuna la Agentia de Somaj este "Adeverinta medicala din care sa rezulte ca este apta de munca sau ca are eventuale restrictii medicale" (asa spune Legea 76/2002 si Normele de aplicare a sa).
2. Deci medicul ar trebui sa scrie in adeverinta "apt de munca, cu urmatoarele restrictii...", adica ce nu puteti face datorita handicapului pe care il aveti.
daca nu stie, adresati-va unui medic de medicina muncii care sigur va sti ce trebuie sa scrie.