Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Consilier personal - achizitii publice
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Consilier personal - achizitii publice

consilierul personal al primaului are dispozitie cu atributii de achizitii publice,dar seful vrea sa renunte la functia de consilier personal, sa modifica organigrama si apoi sa infiintam postul de inspector debutant pe achizitii publice care va fi ocupat de consilierul personal , dar nu stiu daca o sa ne vizeze anfp , nu se nva modifica nr. de angajati, a mai intocmit cineva asemenea documentatie , ce sfat puteti da ?
multumesc !
o functie publica nou infiintata devine vacanta si intra sub incidenta OU34/2009 de a nu putea fi ocupata decat dupa vacantarea a 7 posturi si bineinteles nu se ocupa decat prin concurs indiferent daca este functie publica sau personal contractual
Consilierul personal in calitate de angajat al primarului nu poate fi mutat pe functia publica nou infiintata chiar daca in final ANFP da aviz pentru infiintarea functiei publice. Daca se intampla asa cum doriti sa procedati, Consilierul personal are toate sansele sa ramana fara serviciu. La actul administrativ de numire al consilierului personal de la data angajarii s-a intocmit obligatoriu si Fisa postului prin care s-au stabilit atributiile clare ale acestuia. Cum a trecut de Institutia Prefectului aceasta dispozitie?. Sa inteleg ca in acel act nu era stipulat ca se ocupa cu achizitiile publice din institutie, iar la dosarul personal existent in cadrul institutiei exista o modificare a fisei postului. In cadrul institutiei dvs. exista infiintat compartimentul Achizitii publice? Aveti mare grija pentru ca este ilegal cum a-ti procedat. In cazul unei sesizari al unor terte persoane la institutiile abilitate or sa fie mari probleme si pentru primar si cu atat mai rau pentru consilierul personal care a intocmit si semnat acte care nu intrau in atributiile sale. Dispozitia primarului este ilegala, iar daca nu exista este cu atat mai rau . O sa spuneti ca s-a intocmit CIM pe perioada determinata( pe durata mandatului primarului). Chiar si asa daca in fisa postului au fost trecute atributii pentru achizitii publice tot ilegal este. Achizitiile publice intra clar sub incidenta art. 2 alin.(3) din Statutul Functionarilor Publici. De ce doriti transformarea in functiei publice din clasa I gradul profesional debutant, cumva consilierul primarului nu are vechime in specializare. Va sfatui ca acea doamna consilier sa renunte cat mai curand posibil in a mai semna acte pe achizitii publice.