Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Decizie Srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Decizie Srl

Buna seara.Aveti cumva un model de decizie a Consiliului Director al unui Srl.pentru elaborarea unui act aditional la actul constitutiv?mentionez ca Srl -ul are doi asociati dintre care unul este si administrator.Poate fi Consiliul Director format din Presedinte (administratorul ) si Secretar(celalalt asociat)?
Vedeti ce prevede actul constitutiv , daca este constituit consiliul director astfel cum specificati dvs sau nu, pt ca din ceea ce ne spuneti am putea deduce ca este necesara o hotarare AGA.
Pentru modifica actul constitutiv prin act aditional este necesara o Hotarare a Adunarii Generale a Asociatilor, ma indoiesc sa fie atribuita aceasta raspundere altor persoane.
ypo a scris:
Poate fi Consiliul Director format din Presedinte (administratorul ) si Secretar(celalalt asociat)?

SrL nu are consiliu director, ci in cel mai rau caz consiliu de administratie. Consiliul e format NUMAI din administratori, nu vreun secretar sau alta persoana. Apoi, cum s-a mai spus, foarte putine atributii pot fi delegate administratorilor in ce priveste modificarea actului constitutiv, de ex. schimbarea sediului. Altfel, va trebuie hotarare AGA, si in primul rand o lectura a legii 31/1990 si a actului constitutiv.