Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale statutul unui administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

statutul unui administrator

As avea si eu cateva intrebari in legatura cu statutul unui administrator
1. Un administrator, numit prin hotarare AGA, poate fi angajat la o firma cu contract de munca pe doua ore (el mai are un contrcat de munca pe opt ore la alta firma).
2. Cine hotaraste atributiile unui administrator...din cate stiu eu acestea sunt satbilite de AGA?
3. Cine convoaca consiliul de administratie la un SRL?
4. De cate ori trebuie convocat un consiliul de administratie si de cine trebuie facut acest lucru?
5. Daca firma este intr-un oras si administratorul este din alt oras poate sa isi desfasoare activitatea de la distanta?
6. Daca esti angajat pe un post de director si esti numit pe postul de adminsitrator contractul de munca se suspenda pentru postul de director (acest lucru se refera daca esti numit administrator la alta firma decat la cea care ocupi postul de director)
7. La SRL-uri se mai numeste consiliul de administratie?
Multumesc pentru raspunsuriie viitoare.
luis29, utilizator
1. Poate, insa trebuie avute in vedere prevederile art. 197 alin. 2 din legea nr. 31/1990, republicata.
2. AGA
3. SRL-ul este posibil sa nu aiba consiliu de administratie ca si in cazul SA ci poate avea doar unul sau mai multi administratori. Daca totusi are, detaliile privind convocarea se insereaza in actul constitutiv.
4.Intrebarea este in legatura oarecum cu cea precedenta. de cate ori este necesar.
5. Da.
6. Poti fi numit administrator prin actul constitutiv, iar contractul de munca sa fie pentru postul de director.
7. Nu este obligatoriu sa fie numit consiliu de administratie.( vezi raspunsul nr. 3)
Precizare: Administratorul sau consiliul de administratie, dupa caz va face convocarea AGA, cel putin o data pe an sau de cate ori este necesar.(art. 195 alin. 3 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata). A nu se confunda AGA cu consiliul de administratie.
luis29 a scris:

As avea si eu cateva intrebari in legatura cu statutul unui administrator
1. Un administrator, numit prin hotarare AGA, poate fi angajat la o firma cu contract de munca pe doua ore (el mai are un contrcat de munca pe opt ore la alta firma).

Teoretic nu, deoarece depaseste timpul maxim de munca lunar. Practic da.

2. Cine hotaraste atributiile unui administrator...din cate stiu eu acestea sunt satbilite de AGA?

Atributiile generale sunt prestabilite de legea 31, de legea gestionarului si legea insolventei, contractul de mandat, alte norme, etc. Dar AGA poate da alte atributii specifice administratorului in cuprinsul actului constitutiv.

3. Cine convoaca consiliul de administratie la un SRL?

In principal presedintele CA. Apoi fiecare asociat un parte. Apoi cenzorul. Dupa caz.

4. De cate ori trebuie convocat un consiliul de administratie si de cine trebuie facut acest lucru?

La SRL, obligatoriu cel putin o data pe an pentru aprobarea situatiilor financiare. Apoi, ori de cate ori este necesar pentru treburile firmei.

5. Daca firma este intr-un oras si administratorul este din alt oras poate sa isi desfasoare activitatea de la distanta?

Teoretic da. Practic aceasta situatie arata ca administratorul este fictiv.

6. Daca esti angajat pe un post de director si esti numit pe postul de adminsitrator contractul de munca se suspenda pentru postul de director (acest lucru se refera daca esti numit administrator la alta firma decat la cea care ocupi postul de director)

Nu. Se poate face un act aditional de schimbare a postului. Dar nu obligatoriu. Poate ramane director in contractul de munca si administrator in SRL.

7. La SRL-uri se mai numeste consiliul de administratie?

NU este obligatoriu. Poate fi un singur administrator.

Alberto Kurtyan

Albert Kurtyan, Consilier juridic