Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... RJIP pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

RJIP pentru PFA

Buna ziua!
Am un PFA care incaseaza banii prin banca conform facturii emise si totodata si ridic din banca pentru plati la stat dar si pentru nevoi personale.Aceste sume le trec in RJIP?E nevoie si de explicatii pentru sumele ridicate in nume personal?
Mersi!!!!
Ridicarea de numerar din contul bancar (fie retragerea de la ATM) nu se inregistreaza in RJIP; in schimb, cheltuiala cu comisionul bancar aferent acestor retrageri se inregistreaza si reprez ch nedeductibila.
pentru sumele incasate prin banca aveti obligatia de a emite factura fiscala.
sumele astfel incasate se trec atat in RJIP cat si in fisa pentru operatiuni diverse/jurnal pentru operatiuni diverse

nu este nevoie de explicatii pentru sume ridicate in nume personal.
Multumesc mult ptr. raspuns!