Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinaj-mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinaj-mostenire

Tatal meu traieste in concubinaj cu o doamna de 20 de ani perioada in care nu a realizat venituri neavand loc de munca,singurul aport pe care l.a avut la un bun comun a fost din vanzarea unei garsoniere bani din care s.a cumparat o casa si o bucata de teren la tara, diferenta de bani fiind pusa de tatal meu.mentionez faptul ca tatal meu are 2 copii, respectiv eu si fratele meu amundoi avand familii, iar doamna are si ea un copil dar nu este al tatalui meu.
Toti locuim intr.o casa la oras, este o casa in constructie, fiecare avand cate o camera sau doua..... problema este ca as vrea sa ma extind si vreau sa stiu daca doamna va avea drepturi la proprietate si daca ceea ce voi construi eu va trebui sa impart cu ea sau cu fratele meu in conditiile in care tatal meu nu va face nici un act...
Pe numele cui este casa in constructie in care locuiti?Daca este pe numele tatalui si acesta nu va face nici un fel de act de instrainare in timpul vietii,doamna nu-l va mosteni.