Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Echiparea autoturismului pentru iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Echiparea autoturismului pentru iarna

Buna ziua.
Spuneti-mi va rog, dupa ultima ordonanta, un autoturism care circula pe timp de iarna poate fi echipat cu:
- patru anvelope de iarna
- doua anvelope de iarna
- patru anvelope all season

Va multumesc!
Ordonanta prevede echiparea cu cauciucuri de iarna omologate,fara a face alte precizari
Anvelopele all season sunt acceptate ca si anvelope de iarna
Va multumesc mult!
Lucaci Petru