avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... imputerniciri
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

imputerniciri

as vrea sa-mi raspundeti la o intrebare:ce acte imi sunt necesare ptr a pleca sotia din spania in romania cu fiul meu de aproape doi ani,copilul avand pasaport valabil pana la trei ani.multumesc anticipat
De regula trebuie o declaratie autentica din partea parintelui care nu insoteste minorul.
Ar trebui sa precizati:cetatenia minorului si domiciliul.
Daca sotia si copilul au cetatenia romana, este posibil sa nu aiba nevoie de acordul dvs.
claudiu_iagaru a scris:

copilul e catatean roman, parintii la fel si detin toti trei certificat de cetatean european (acte de rezidenta). detine pasaport valabil pana la trei ani, actualmente avand 2 ani. domiciliul copilului este: Pitesti, judetul Arges
din spania in romania nu ìi trebuie nimic doar pasaportul copilului care dupa cum ai mentionat este ìnca valabil,dar ca sa se intoarca inapoi dor ea cu copilul fara tata ìi trebuie (o procura cu acordul tatalui sau prezenta lui si pasaportul)
multumim frumos. de un real folos aceasta pagina.
felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pentru intrare in Romania pasaport copil + parinte insotitor, pentru iesire din Romania , pasaport copil + parinte insotitor+ procura legalizata de la parintele lipsa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intoarcere in romania Costi2k2 Costi2k2 Salut, sunt un minor de 16 ani stabilit cu familia in Spania de 3 ani. Anul acesta as dori sa merg alaturi de bunici in Romania fara parinti.. La iesire din ... (vezi toată discuția)
Minori fara parinti la vama ter2 ter2 As vrea sa stiu ce acte ar avea nevoie un minor de 16-17 ani ca sa treaca granita insotit de un major dar care nu este nici tutore nici ruda . (vezi toată discuția)
Procura minor simoalin simoalin Buna ziua, In cazul unui minor (15ani) daca vrea unul dintre parinti sa-l duca in strainatate are nevoie de procura de la celalalt parinte la fiecare iesire ... (vezi toată discuția)