Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasarea de la privat la stat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasarea de la privat la stat

Se poate face de la Privat la Stat? Se pastreaza salariul de la angajatorul de baza?
Exista vreo "portita" prin care odata detasat sa-ti micsoreze salariul cel la care te duci? Pe durata detasarii poti beneficia de CO?
Da, este posibila detasarea de la privat la stat.... Drepturile cuvenite salariatului detaşat se acordă de angajatorul la care s-a dispus detaşarea. Pe durata detaşării salariatul beneficiază de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detaşarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detaşat.
Multumesc mult.