Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale de detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale de detasare

Un salariat accepta detasarea la o alta societate, cu schimbarea functiei in una inferioara celei ocupata la unitatea de baza.In aceste conditii salariatul va mai putea beneficia de drepturile salariale avute la unitatea de baza, acestea fiind mai favorabile?
Da, va putea beneficia de drepturile salariale cele mai favorabile, daca schimbarea functiei nu a implicat si modificarea salariului..

Art.47 C.mun.
(1) Drepturile cuvenite salariatului detaşat se acordă de angajatorul la care s-a dispus detaşarea.
(2) Pe durata detaşării salariatul beneficiază de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detaşarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detaşat.
......