Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale in caz de detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale in caz de detasare

Buna ziua
In cazul unei salariate care este detasata la o alta societate, drepturile salariale sunt platite de unitatea la care s-a dispus detasarea. Dar aceasta societate nu acorda tichete de masa. Poate societatea care a dispus detasarea sa acorde salariate aceste tichete, in temeiul art.47 alin. 4 din Codul muncii?
Art. 47 C.mun.
(1) Drepturile cuvenite salariatului detaşat se acordă de angajatorul la care s-a dispus detaşarea.
(2) Pe durata detaşării salariatul beneficiază de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detaşarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detaşat.
....

Societatea care a dispus detasarea poate acorda tichete de masa salariatului detasat , numai daca asa ceva are prevazut in reg.intern sau in ccm aplicabil.