avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poate fi revocata vanzarea unui imobil in urmatoarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poate fi revocata vanzarea unui imobil in urmatoarea situatie?

Buna ziua, ma adresez cu respect Dvs, cu rugamintea de a ma ajuta cu un sfat, o indrumare, o opinie pentru urmatoarea situatie:
Firma noastra are in proprietate un imobil achizitionat cu 7 ani in urma.
Putem vinde acest imobil, care nu face obiectul nici unui litigiu, daca suntem in proces cu un beneficiar pentru un contract de lucrari legat de activitatea companiei?
Pe fond am castigat noi, in apel a castigat reclamantul, suntem in faza de a declara recurs. In ipoteza in care am pierde procesul si s-ar pune problema unei executari silite, executorul poate revoca vanzarea, neavand ce altceva sa execute, intrucat firma nu mai are nici un bun? Sau se va indrepta asupra asociatilor si atunci va intreb: ce inseamna ca asociatii unui SRL sa fie urmariti in limita aportului lor?
Va multumesc foarte mult pentru efortul Dvs si va doresc toate cele bune!
Cel mai recent răspuns: Gabriela PĂDURARIU , Alte profesii 21:29, 6 Martie 2011
Vanzarea imobilului este legala si nu poate fi revocata de executorul judecatoresc.
Executarea silita a asociatilor poate fi facuta numai in cazul admiterii cererii de antrenare a raspunderii patrimoniale a asociatilor in cadrul procedurii insolventei societatii.
atata timp cat nu exista o cerere de interdictie de vanzare asupra casei se poate instraina imobilul.
athe a scris:

atata timp cat nu exista o cerere de interdictie de vanzare asupra casei se poate instraina imobilul.

Creditorul poate folosi actiunea pauliana.
adriana olteanu a scris:

Vanzarea imobilului este legala si nu poate fi revocata de executorul judecatoresc.
Executarea silita a asociatilor poate fi facuta numai in cazul admiterii cererii de antrenare a raspunderii patrimoniale a asociatilor in cadrul procedurii insolventei societatii.

Gresita opinia ca doar in procedura insolventei se poate angaja raspunderea.
Raspunderea in subiectul deschis este chiar asa cum a scris deschizatorul asa- zicand al topicului.Ce nelamurire are, priveste doar notiunea de proportional.Proportional inseamna ca, de pilda, la un SRL daca un asociat la infiintarea societatii a aportat 5000 de lei, pentru o datorie a societatii de 6000 de lei, pe care aceasta nu o poate executa, va plati asociatul din patrimoniul propriu doar suma de 5000 lei.
Ultima modificare: Vineri, 4 Martie 2011
ContSters196795, utilizator
Hmm, serios, de unde le scoateti? Ce e cu aceasta "notiune de proportional" ca nu am auzit in viata mea despre asa ceva?!
Bineinteles ca nu se poate angaja raspunderea asociatilor decat printro HJ sau direct de catre AFP printro decizie, asa cum a stabilit legiuitorul prin prev. CPF, art.26 parca.

Alte discuții în legătură

Proces civil castigat degeaba DAIANA_ DAIANA_ Cand se castiga o somatie de plata, dar debitorul nu achita, si apeland la executor constati ca are sold zero si nici bunuri pe firma, ce faci? Executorul nu ... (vezi toată discuția)
Capital social srl crash crash Avem un SRL cu un capital social de 200 lei. Majorăm capitalul social prin aport in natura cu un imobil, printr-un act aditional, autentificat la notar. ... (vezi toată discuția)
Poate fi executat doar unul din 2 administratori???? dani76 dani76 buna ziua ! cum pot rezolva urmatoarea problema? eu impreuna cu o alta persoana suntem administratori 50%-50% la o firma(SRL) . asociatul meu, in timp ce eu ... (vezi toată discuția)