avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Instrainare parti sociale SRL
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Instrainare parti sociale SRL

Buna ziua, sunt asociat unic la un srl. Doresc sa introduc in firma pe cumnatul meu, cu cel mai mic procent admisibil legal, deoarece acesta vrea sa lucreze pentru el, dar fara sa plateasca contributiile pentru un contract de munca, ce se ridica la aproape 1100 lei lunar.

Intrebare : daca atunci cand decide ca nu mai vrea sa lucreze pentru el refuza sa cedeze partile sociale de 1% sa zicem, eu am vreo posibilitate legala sa il scot din firma ?
Cel mai recent răspuns: leorot , utilizator 14:09, 23 Februarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, excluderea asociatilor din srl se face conform legii societatilor comerciale si a actului constitutiv.
Potrivit Legii 31/1990, Un asociat poate fi exclus dintr-un SRL dacă

-nu efectuează aportul de capital social
este supus procedurii insolvenței
intervine fără drept în administrarea societății
-întrebuințează, fără acordul celorlalți asociați, capitalul, bunurile sau creditul societății în folosul său
-participă, fără consimțământul celorlalți asociați, ca asociat cu răspundere nelimitată, în alte societăți concurente
-a săvârșit în calitate de asociat administrator fapte păgubitoare pentru societate.
Desigur ca mai exista varianta retragerii asociatului in urmatoarele conditii:
- in cazurile prevazute in actul constitutiv;
- cu acordul tuturor celorlalti asociati;
in lipsa unor prevederi in actul constitutiv sau cand nu se realizeaza acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, in baza unei hotarari a tribunalului, supusa numai recursului, in termen de 15 zile de la comunicare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
multumesc frumos pentru raspuns. deci, daca nu efectueaza aportul de capital social il pot exclude din srl. sau daca se foloseste de bunurile societatii fara acordul meu, ca administrator si ca asociat majoritar. corect ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Excludere asociat concurenta v_popa v_popa Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: Suntem 3 asociati intr-un srl, sa ii spunem srl A. Recent am aflat ca unul dintre asociatii ... (vezi toată discuția)
Asociat problema Zenska Zenska Buna seara As avea nevoie de cateva sfaturi legate de un SRL. La finele anului trecut am infiintat un SRL cu inca o persoana (50%/50%). Cu putin timp in ... (vezi toată discuția)
Sot-sotie asociati 50%-50% medeea13 medeea13 detinem un srl, suntem sot-sotie si asociati 50%, sotul este administrator, ne-am separat iar el a plecat cu masina firmei si o foloseste strict in interes ... (vezi toată discuția)