avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TVA PE TERENURI
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TVA PE TERENURI

Daca vand un teren intravilan care depaseste 35000 euro, devin platitor de TVA, dupa lege.
Urmare acestei vanzari daca vand alt teren dar extravilan, sunt obligat la plata TVA pe acest teren?
Ce este un teren construibil?in sensul in care TVA se plateste pe vanzarile de terenuri constribile.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 21:04, 4 Martie 2011
...pt terenul extravilan nu platiti tva in conditiile in care acesta este agricol...terenul este considerat de constructii daca din certificatul de urbanism rezulta acest lucru...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren construibil sau neconstruibil deci platitor sau nu de tva ? sorin1977 sorin1977 am vandut mai multe terenuri si depasesc suma de 35000 de euro dar in momentul vanzarii terenurilor in contractul de vanzare cumparare scria teren arabil ... (vezi toată discuția)
Achitare tva cumparare teren agricol madalina1911 madalina1911 in cazul unei tranzactii de vanzare cumparare a unui teren agricol intre doua persoane juridice, se plateste tva sau nu? am aflat ca daca terenul nu este ... (vezi toată discuția)
Terenurile intravilan agricol sunt purtatoare de tva pentru persoana fizica? tedydumitru tedydumitru Buna seara!! Am vandut in 2014,terenuri intravilan agricol,de peste 110.000 eur...Va trebui sa platesc la ANAF,TVA DE 24% si C.A.S,daca am contract de munca ... (vezi toată discuția)