Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achitare tva cumparare teren agricol
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achitare tva cumparare teren agricol

in cazul unei tranzactii de vanzare cumparare a unui teren agricol intre doua persoane juridice, se plateste tva sau nu?
am aflat ca daca terenul nu este construibil, se poate realiza tranzactia fara a se plati tva. desigur eu vreau sa cunosc conditiile. dupa cumpararea prin neachitarea tva terenul ramane neconstruibil?
Art 141 CF , Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
f) livrarea de către orice persoană a unei construcţii, a unei părţi a acesteia şi a terenului pe care este construită, precum şi a oricărui alt teren. Prin excepţie, scutirea nu se aplică pentru livrarea unei construcţii noi, a unei părţi a acesteia sau a unui teren construibil. În sensul prezentului articol, se definesc următoarele:
1.teren construibil reprezintă orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa construcţii, conform legislaţiei în vigoare;
Terenul este in intravilan , extravilan , se poate construi pe acea suprafata ? Tb sa mai furnizati detalii pt un raspuns complet si corect
extras din normele de aplicare ale codului fiscal :
"calificarea unui teren drept teren construibil sau teren cu altă destinaţie, la momentul vânzării sale de către proprietar, rezultă din certificatul de urbanism"

fiind vorba de un teren agricol, la momentul realizarii tranzactiei, se incadreaza in operatiunile scutite de taxa.

daca ulterior se aproba un PUZ si terenul devine construibil, iar dvs. doriti sa vindeti acest teren, va trebuie sa colectati tva aferenta

deci nu trebuie sa va ingrijorati pentru ca legea spune clar ca se ia in calcul starea terenului la momentul vanzarii.